NEDEN OLFARM ?

AZALAN TARIM ARAZİLERİ

Dünyada her yıl 12 Milyon hektar tarım arazisi verimsiz hale geliyor ve yok oluyor geliyor.

OLUMSUZ İKLİM KOŞULLARI

Olumsuz İklim Koşulları tarımı yapılamaz hale getiriyor.

SÜREKLİ ARTAN NÜFUS

BM Nüfus Fonu’na (UNFPA) Göre 2055 Yılında Dünya Nüfusu 10 Milyar Olacak

ARTAN LOJİSTİK MALİYETLER

Azalan enerji kaynakları ve artan işçilik maliyetleri tarımı zorlaştırıyor.
?
"

Kozmopolit, büyük kentlerin olduğu bölgelerde gittikçe azalan tarım arazileri, değişen iklim koşulları ve buna bağlı olarak gıda ürünlerinde düşen kalite ve verim oranları, akaryakıt, kur ve işçilik fiyatlarındaki artışlar Dünyada ve ülkemizde tarım sektöründe küçülmeye ve gıda fiyatlarında artışa neden olmaktadır. Buna bağlı olarak tarım gıdası ithal eden ülkeler (Rusya, Suudi Arabistan ve bunun gibi) tarım ürünlerini yeterli miktarda ithal edememekte ve satın aldığı ürünlerin fiyatları da gittikçe artmaktadır. Bu noktadaki en büyük etken lojistik esnasında oluşan akaryakıt ve ara eleman maliyetleridir.

 
OLFARM sayesinde, kozmopolit sanayi ve ticaret kentlerinde şehir tarımcılığı başlatılacak.
OLFARM kapsamındaki; %90 su tasarrufu sağlayan aeroponik topraksız tarım sistemi, Bitkisel LED aydınlatma ve otonom iklimlendirme kontrolü sayesinde, istenilen her bölgede 2 Kat Hızlı şekilde, minimum su ve enerji tüketimi ile, maximum verimlilikte tarım yapılabilir hale gelecektir.
 
Havalandırma ve ısıtma sistemi kapalı alandaki nem, sıcaklık ve Karbondioksit-Oksijen dengesini kontrol edilir. Nem, sıcaklık, karbondioksit ve oksijen miktarı sistemin içindeki sensörler yardımı ile sürekli olarak ölçülür ve bitkiler için en optimum koşullar yapay zeka tarafından kontrol edilen otonom havalandırma sistemi sayesinde sağlanır.
OLFARM ile tamamen kapalı ve kontrollü ortamda yetiştirilen bitkiler Pestisit vb. herhangi bir ilaçlamaya ihtiyaç duymadan doğal koşullarda yetiştirilmektedir ve bitkiler yıkanmaya ihtiyaç duyulmadan tüketilebilir.
 
OLFARM tarafından geliştirilen, yapay zekâ destekli sistemimiz bitkilerin durumunu sürekli olarak analiz eder ve anlık ziraai müdahalelerde bulunarak bitkinin en optimum şartlarda yetişmesini sağlar.
OLFARM sahip olduğu yapay zeka teknolojisi sayesinde, 60’a yakın bitki çeşidini kullanıcı müdalesi gerekmeden yetiştirir.